Два роки духовного суверенітету

Два роки духовного суверенітету

Якими є підсумки дворіччя незалежного існування й діяльності Української православної церкви?

11 жовтня 2018 року було прийняте рішення синоду Вселенського патріархату, яке змінило й історію української церкви, і (як нам здається) історію світового православ’я.

Як живе та служить Православна церква України після скасування зобов’язання Синодального листа 1686 року, яким Москві передавалося право висвячувати Київського митрополита?

Нагадаємо, що 11 жовтня 2018 року Синод Константинополя прийняв кілька історично важливих рішень. Він розглянув прохання про апеляцію від предстоятелів двох на той момент невизнаних українських церков Філарета та Макарія та їх послідовників, єпископів, кліриків і мирян, які до них належать, повернувши їх у канонічне поле. Цей крок фактично засвідчив механізм створення нової об’єднаної церкви (це відбулося 15 грудня). Ще один крок (пункт релізу) містив підтвердження вже прийнятого рішення про те, щоб Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України, давши всім зрозуміти, що процес триває.

Ще одне рішення. Було скасоване зобов’язання Синодального листа 1686 року, який надавав право патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, обраного собором духовенства та вірян його єпархії, який мав згадувати Вселенського Патріарха як свого Першоієрарха за будь-яким богослужінням, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Матері-Церкви Константинополя. Москві нагадали, що їй було передано лише право висвячувати предстоятеля Української церкви, а не займатися її повним адмініструванням та по факту політизацією. Також було відновлено Ставропігію Вселенського Патріарха в Києві.

До отримання Томосу було ще два з половиною місяці. Але, на мій погляд, головне відбулося 11 жовтня 2018 року – через 333 роки після “передачі” певних прав на Київську митрополію Москві – Константинополь, спрощено кажучи, забрав у Москви це право. Він повернув Києву свою юрисдикцію трохи менше як на три місяці, щоб 6 січня у переддень Різдва Христового дарувати об’єднаній на архієрейському соборі церкві повну автокефалію. 

Фото та контент: Укрінформ, pomisna.info та з відкритих джерел

admin

Створення веб-проектів та їх контент-підтримка.

Залишити відповідь